wtorek, 8 maja 2012

Notka kategorii A.

Niektórym się wyda, że ten temat nigdy ich nie będzie dotyczyć, ale pozory lubią mylić. O co chodzi? O prawo jazdy kat A. W przyszłym roku zmieniają się przepisy, egzaminy na wszystkie kategorie będą znacznie trudniejsze, przybędzie nowych zadań do wykonania i pytań na testach, zmienią się zasady oceniania zdającego egzamin, będzie znacznie więcej sfrustrowanych, młodych ludzi oraz... więcej piratów bez dokumentów uprawniających do prowadzenia pewnego dwukołowego pojazdu. Od 2013 w życie wchodzi przepis, mówiący że prawo jazdy kategorii A mogą zrobić tylko osoby powyżej 24 roku życia. Skąd taki pomysł? Nie mam pojęcia, być może politykom wydaje się, że 24 letnia osoba ma bardziej poukładane pod kopułą niż osoba np. 20 letnia. Ten, kto te przepisy stworzył nie wiele wie o realiach. Co jakiś czas dochodzi do wypadku z udziałem motocyklisty, który nie miał prawa jazdy. Takich pacanów nie brakuje bo motocykl radiowozowi ciężko dogonić, więc nielegalni jeźdźcy nie muszą się obawiać policji a kask na głowie zapewnia anonimowość. Na kursy na kategorię A zgłaszają się często osoby, które już jeżdżą, posiadają swój motocykl i szaleją po bocznych drogach, gdzie mniej jest policji, zresztą tak jak już pisałam, policja w tym przypadku nie stanowi problemu. Wielu z nich wpierw uczy się pod okiem kolegów a dopiero później zapisuje się na kurs. Gdy wymagany wiek zostanie podniesiony do 24 lat, namnoży nam się lewych „easyriderów” bez dokumentu i... umiejętności. Taki kretyn wyjeżdżając na drogę jest jak niezabezpieczona broń. Kierowcy 4 kółek, którym problem ten lata i powiewa szybko uświadomią sobie, że ten przepis może ich kosztować życie i zdrowie oraz sumienie i spokojny sen, kiedy zderzą się ze ścigaczem o dużej mocy, prowadzonym przez zielonego motocyklistę, któremu nie chce się czekać tych kilku lat by dosiąść w końcu wymarzoną maszynę.


8 komentarze:

Brunet pisze...

Ależ to proste,moja Droga - 24-ro latek ma już odpowiednią ilość enzymów wątrobowych, cytochromu P50 i innych, umożliwiających bezpieczny metabolizm etanolu, więc - bezpieczniej będzie go można po spożyciu puścić na drogi:) A młodzi - szybciej się upijają i są groźni, ponadto szkoda kiedy tak szybko giną:) 1.5 promila u 18-latka ma większy ciężar gatunkowy niż u 25 latka (ten ostatni może już za kierownicę usiąść).

Zmija37 pisze...

Poniekąd masz rację - jak teraz obserwuję takich na drogach i wyobrażę sobie, że będzie ich więcej, to mam ciarki na plecach. Będzie więcej takich widoków jak krzyże z kaskami przy drogach.

Dama Kier pisze...

Zakładając drogi Brunecie, że motocykliści jeżdżą z reguły pijani. Jeździsz na motocyklu?

pkanalia pisze...

próbowałem ugryźć ten przepis, rozkminić o co w nim chodzi, po co on i dlaczego? /poza upieprzeniem ludziom życia, rzecz jasna/... najczęściej efektem jest zwiększenie ilości "miejsc pracy" w aparacie egzekwującym wykonanie, ścigających naruszenie i przerzucenie na to środków z budżetu... i tak zapewne będzie w tym wypadku, ale pojąć nie potrafię, jak ów aparat ma to robić?... za głupi chyba na to jestem, powinienem był zostać posłem, na pewno bym zmądrzał...
pozdrawiać :))...

Brunet pisze...

Nie,nie mam nawet prawa jazdy - nigdy nie próbowałem nauczyć się czegokolwiek w tym kierunku:) Zwyczajnie - nie jest mi to potrzebne do życia:)

ajar pisze...

To znaczy, że żołnierz który nie ukończył 24 lat nie będzie mógł prowadzić pojazdów? Ani policjant? Co to za policjant, bez prawa jazdy?
Ale i inne, są przecież takie, zawody będą tylko dla "starszych". Pizzy nie będzie mógł rozwozić gościu przed 24 rokiem życia. Toż to odchyłka jakaś od normy.

Brunet pisze...

Nie,nie jeżdżę, nie mam nawet prawa jazdy:))

Ra pisze...

Motocykliści bez prawka to dość powszechna sprawa, ja znam zakonnika ( TAK !!!!! RA ZNA ZAKONNIKA!!!!), który 7 lat woził innych zakonników po całej pięknej Polsce nie posiadając prawda kat B, A, C, ani nawet Z...

Prześlij komentarz

Komentuj w miarę przyzwoicie. Jeśli masz zamiar dodać do mojej osoby kilka epitetów- daruj sobie, komentarz zostanie usunięty, chyba że przegniesz pałę, to pokaże innym jakim jesteś burakiem i komentarz pozostanie. Jeśli mentalnie masz 13 lat i chcesz napisać coś w stylu "boże ale ty jesteś gupia" to dorośnij, wróć i może wtedy Twój komentarz pozostanie. Jeśli chcesz tutaj toczyć pianę z katolickiej miłości do bliźniego- usunę Twoje wypociny. Jesteś anonimem? PODPISZ SIĘ! Mała nowelizacja- jeśli wpadasz tu tylko po to, by atakować wypowiadających się na moim blogu, pardon ale... wypadasz.