piątek, 4 maja 2012

Ko ko.. kompromitacja?

Lekki utwór "Koko Euro Spoko"- oficjalny hymn Euro 2012, już został okrzyknięty wielką kompromitacją Polski. Czy to naprawdę jest kompromitacja? Grono kobiet w strojach ludowych wyglądających jak uszyte ze ścierek z Ikei, śpiewa całkiem nowoczesną piosenkę, w bardzo swojskim stylu. Jest etnicznie, jest ludowo, jest jak na wiejskim festynie, bez przesady, bez udziwnień, bez wtrącania zachodniego stylu i podobno tak jest najlepiej. Ale ludzie suchej nitki nie pozostawiają na sympatycznych paniach, im się taki hymn nie podoba, ma być nowocześnie, hardkorowo, ma być super, cool i yeah. Jak dla mnie hymn pasuje, pasuje do tego co się będzie działo np. przed rozpoczęciem Euro, pasuje mi jako oprawa muzyczna do wychodzących na ulice moherowych beretów z obrazkami z podobizną Jezusa i Tadeusza Rydzyka, do Macierewicza wyjącego „to był zamach, to zdrada, to hańba!” (wideł mu tylko brakuje), do Kaczyńskiego obleganego przez emerytów z różańcami w dłoniach, do łysych kiboli z brakami w uzębieniu. Wszystko idealnie współgra, jest wieś w polityce, jest wieś w zachowaniu ludzi, jest zatem wieś w oficjalnym hymnie Euro 2012, ma być swojsko i jest swojsko, tylko postawić wozy z gnojem na ulicach polskich miast, by zapach też był swojski a tłum uzbroić w widły.

A tak szczerze, mi ten hymn poważnie nie przeszkadza, jest inny niż wszystkie, odwołuje się do polskiej kultury więc w czym problem? Lepsze to, niż Górniak śpiewająca hymn Polski czy Kupicha, w którego wydaniu, hymn na Euro 2012 byłby ciężkostrawnych stękaniem. Ja nie narzekam, mam się z czego pośmiać:)

6 komentarze:

Anonimowy pisze...

Hej
Nawiązuje do kultury? Jakiej kultury? Jak świat światem istniała kultura ludowa (popularna) i ta wysoka, wysublimowana, perfekcyjna. Dlaczego piłkarzy ubiera Nike czy inny gigant a nie grają w strojach góralskich? Dlatego że idziemy do przodu, dołączamy do najlepszych. Nie ma w tym o czym piszę cienia złośliwości dla samych pań z Jarzębiny.

Dama Kier pisze...

Tak, piłkarzy ubiera Nike czy Adidas bo my swojej własnej, dobrej firmy tego typu nie mamy, jednak własnej muzyki mamy w nadmiarze, to ma promować nasz kraj, więc widocznie ktoś wyszedł z założenia, że hymn stylizowany na ludową piosenkę będzie strzałem w 10. Czy to strzał w 10 czy nie, to już niech każdy sobie sam oceni. W mediach mówi się, że jaka reprezentacja taka piosenka:)

pkanalia pisze...

wiesz co?... ja po prostu nie wiem... zabawne to jest, jajcarskie, trochę z Grzesiem Ciechowskim /RIP/ mi się to kojarzy /"Piejo kury piejo"/... akurat polskim towarem eksportowyym jest Acid Drinkers, Vader i Behemoth, tylko że jest to muzyka elitarna... ale nie bardzo na Euro12 się to nadaje... może lepszy byłby Dr.Hackenbush?... a może te bliźniaczki od Napieralskiego? /jakby seksownie zdejmowały majtki, zostałby zapewne prezydentem/... nie wiem, nie wiem, nie wiem... wali mnie to całe "euro kulanie nogą pęcherza po trawie", czekam na walkę niejakiego Szpilki, niech dowali jakiemuś frajerowi po ryju /2 czerwca, jak zapodaje Boxrex/...
i w ogóle to buziak :*... taki kontrolny...
pozdrawiać :))...

ajar pisze...

Spokojnie. Tekstu, przyjeżdżający obcokrajowcy raczej nie będą znali. A piosenka jest rytmiczna. Wpadająca w ucho, a i koko, koko ta, ta, ta, ta... każdy będzie mógł sobie zanucić.
Że starsze kobiety, że w strojach ludowych... no i co z tego. To jest nasze. Rodzime. Spróbujmy zamiast ganić, wypromować. I zapewniam wszystkich krytykantów, kibicom wszelkiej maści to raczej bardziej przypadnie do gustu niż Górniak, Szcześniak czy jakieś hip hop.

Brunet pisze...

Jaki naród, taki hymn:)

Anonimowy pisze...

Fajna jest aranżacja w tej piosence/ słychać, że pomysłodawcy (współ-kompozytorzy?) dobrze się bawili. Trochę trąci bałkańszczyzną, trochę naszą góralszczyzną. Muzyczny żart? Z całym szacunkiem do Piotra, nie wyobrażam sobie hymnu w wersji Dr Hackenbusha;)
Liberał

Prześlij komentarz

Komentuj w miarę przyzwoicie. Jeśli masz zamiar dodać do mojej osoby kilka epitetów- daruj sobie, komentarz zostanie usunięty, chyba że przegniesz pałę, to pokaże innym jakim jesteś burakiem i komentarz pozostanie. Jeśli mentalnie masz 13 lat i chcesz napisać coś w stylu "boże ale ty jesteś gupia" to dorośnij, wróć i może wtedy Twój komentarz pozostanie. Jeśli chcesz tutaj toczyć pianę z katolickiej miłości do bliźniego- usunę Twoje wypociny. Jesteś anonimem? PODPISZ SIĘ! Mała nowelizacja- jeśli wpadasz tu tylko po to, by atakować wypowiadających się na moim blogu, pardon ale... wypadasz.