niedziela, 24 czerwca 2012

Poranny W(t)F.

Na pewnym blogu przeczytałam, że słowo przepraszam to słowo duże, nie w każdej gębie się zatem mieści. Problem w tym, że chamstwo bywa większe od słowa przepraszam, zatem w gębie z której wychodzi powinno być dostatecznie dużo miejsca na taki wyraz. Ja słowa przepraszam używam, jeśli obrażę, strzelę niepotrzebną złośliwością, zawiodę- no chyba jak większość. Kuba Wojewódzki na fb napisał, że przeprosić może, nie że przeprasza. Przeprosić może Ukraińców, no ale niektórzy Polacy też się czują oburzeni i chcą przeprosin, bo twierdzą- pewnie trochę słusznie- że zrobił Polsce i Polakom przykry psikus, gdy sprawa poszła dalej, poza granice kraju. Niech no się BBC o niej dowie, to jeszcze będzie kolejny reportaż.


Wojewódzki się tłumaczy, że nie jest żadnym rasistą, ksenofobem, nie pała do Ukraińców nienawiścią. Figurski pewnie potwierdza. Może ich rozumiem, w sensie- rozumiem o co im chodziło. Chcieli pokazać, jak wielu Polaków widzi przeciętnego obywatela czy obywatelkę Ukrainy. Dla dużej części rodaków, Ukraina znaczy tyle co wychodek cywilizacji a Ukrainka to synonim dziwki, puszczalskiej, łatwej kobiety która za trochę kasy zrobi wszystko a nawet więcej. Da się nawet zgwałcić i później z uśmiechem wróci do szorowania podłogi na kolanach. Ukrainiec w Polsce to zazwyczaj człowiek gorszego sortu, robotnik bez praw, którym można dowolnie pomiatać. Takie zdanie częściej mają nie te tzw buraki z budowy, nawet nie narodowcy a ci ponoć lepsi, zamożniejsi, niby mądrzejsi (za takich się mają). Niestety, efekt nie taki jak zamierzono. Figurski i Wojewódzki zamiast inteligentnie pokazać, jaki jest problem- to w ocenie wielu Polaków -nie odskoczyli od poziomu nowobogackiego chama spod budki z piwem. Wielu Polaków nie rozumie ich audycji, szukają tam faktycznie czystej publicystyki a jej tam nie ma. Ich wystąpienie nie było błyskotliwe, nie pomogło zrozumieć, nie zostało odebrane brawami tylko zaprowadziło ich przed sąd- ponownie. Może warto dać sobie spokój z takim radiowym kabaretem? Tutaj mało kto go zrozumie, a w wielu przypadkach doprowadzi do niepotrzebnych nieporozumień... nawet zgrzytów międzynarodowych. Ja uważam, że są inne sposoby docierania do polskich umysłów, prostsze, nie wymagające od polskich mózgów cudów.

Poranne WF, jak zaznaczył Kuba- to nie jest audycja dla każdego, fakt- nie każdemu podoba się rozpęd jakiego nabiera i Wojewódzki i Figurski. Humor niebanalny i cięty jeżyk naczelnych klaunów Polski, zaczyna nudzić, robi się ciężki a teraz- po tym wystąpieniu- chyba wszystko woła do nich "czas na przerwę, ochłońcie!".

7 komentarze:

m_16 pisze...

Witaj Damo! Przypadkowo spotkaliśmy się na blogu Sergiusza Muszyńskiego..Napisałem potem długi post na temat"Ziemia-ojczyzną ludzi",precz z granicami i coś w tym sensie. Skasował. Szkoda czasu dla faceta. Byłem raz i starczy. Ciebie od dawna czytam i promuję.Gratulacje za świetny blog!

m_16 pisze...

Kuba Wojewódzki to inteligentny facet,ale..Niedawno miał wpadkę za sprawą flagi polskiej,którą wtykał w psią kupę i teraz ponowna wtopa. Są pewne granice,których nie powinno się przekraczać. Lans tak,ale nie w taki sposób.

Wachmistrz pisze...

No cóż... Drzewiej mówiło się, że kogo Bóg chce zgubić, najpierw mu rozum odbiera...
Kłaniam nisko:)

Dama Kier pisze...

@m-16 wiem, że Sergiusz kasuje co niewygodne, byłam tego świadkiem. Dziękuję za miłe słowa:)

Ra pisze...

Czemu się dziwić, sława Wojewódzkiego wyrosła na chamstwie, więc ludzie tego od niego oczekują,a że zatracił poczucie dystansu między inteligentną satyrą a chamskim docinkiem no cóż...

Maria-Dora pisze...

Witaj Damo Kier, nie lubię tego rodzaju humoru, jaki przedstawia Wojewódzki, nie słucham go, nie oglądam, ale jednak, jak pokazano to w TV, to ewidentnie był to żart. Każdy żartuje, jak go stać, niemniej śmieszne jest nadymanie się i obrażanie o żarty, szczególnie takie, które nie godzą w nikogo personalnie, ale w stereotypy. Tu oni uderzyli w stereotyp, jaki w Polsce panuje o Ukraińcach, dobrze to zauważasz w tekście.

Anonimowy pisze...

Ale stereotypy też krzywdę wyrządzają. I zamiast łączyć - dzielą ludzi.
Wiem co mówię - emigrant z 10-letnim stażem.
laudate44

Prześlij komentarz

Komentuj w miarę przyzwoicie. Jeśli masz zamiar dodać do mojej osoby kilka epitetów- daruj sobie, komentarz zostanie usunięty, chyba że przegniesz pałę, to pokaże innym jakim jesteś burakiem i komentarz pozostanie. Jeśli mentalnie masz 13 lat i chcesz napisać coś w stylu "boże ale ty jesteś gupia" to dorośnij, wróć i może wtedy Twój komentarz pozostanie. Jeśli chcesz tutaj toczyć pianę z katolickiej miłości do bliźniego- usunę Twoje wypociny. Jesteś anonimem? PODPISZ SIĘ! Mała nowelizacja- jeśli wpadasz tu tylko po to, by atakować wypowiadających się na moim blogu, pardon ale... wypadasz.